Personel İlanı

Personel İlanı

Personel İlanı, günümüz koşullarında, çalışma hayatının olmazsa olmazı olmuştur. Nitelikli personel bulmak iyice zorlaşıyor.  Özellikle fabrikalar açısından, son zamanlarda, işçi bulmak oldukça zorlaştı.

Yıllar önce 1980 yıllar ve sonrasında 2000’li yılların başına kadar, personeller kolay bulunuyordu.

Fabrikada Çalışmak Ayrıcalıktı

1980 2000 yılları arasında, fabrikada çalışmak bir ayrıcalıktı. Çalışma hayatına atılan gençler ve orta yaş grubu önceden iş ararken, pek seçim yapmıyordu. Bir fabrikada çalışayım, ne iş verirlerse yaparım düşüncesi, sanayi bölgelerinde yaygındı.

Personel İlanı

Personel İlanı

 

Göç Hareketi

Tarımsal faaliyetlerin zamanla yavaşlaması, nüfus artışı ve fabrikada çalışmanın sunduğu avantajlar arttıkça, fabrikalarda çalışan sayısı birden çoğaldı.

Sanayi alanında sunulan fırsatlar, tarımsal faaliyetlerin oldukça yaygın olduğu Anadolu’dan batıya göç hareketini hızlandı.

Bu sürecin ilk başlama noktası, 1970’li yıllardır. Yine bu sürecin en hareketli olduğu yıllar ise, 1980, 1990 ve 2000’li yılların başlarıdır.

Tekstil Sektörü

Tekstil sektörü, ülkemizin sanayileşmesinde lider olmuştur. Uzun yıllar tekstil sektörü ülkemizin iş gücü olanağı olarak büyük katkı sağlamıştır. Tekstil sektörü sayesinde, ülkemizin ekonomisi ciddi anlamda güçlenmiştir. Tekstil sektörü iş gücünü artırırken yer altı sularını ise azaltmış, temiz akan dereleri ise kimyasal akan derelere dönüştürmüştür. Alınan vergiler yol, su, elektrik, sağlık, güvenlik, eğitim ve diğer kamu hizmetleri olarak halkımıza geri dönmüştür.

Nitelikli Personel Yetişmesi

Nitelikli personeller, 1980 2000 yılları arasında fazlasıyla yetişmiştir. Yeni kurulan Endüstri Meslek liselerinin, nitelikli personel yetişmesine büyük katkısı olmuştur. O dönemlerde fabrikalar, özellikle meslek lisesi mezunlarını, personel olarak almaktaydılar.

Maaş Konusu

Maaş konusu ise yıllardır tartışılan, memnuniyetin sürekli azaldığı, alanın ve verenin sürekli eleştirdiği konudur. Ne maaş alanlar, nede maaş verenler yıllardır büyük ölçüde mutlu olmamıştır.

Personel Bulmak Zorlaştı

Günümüz koşullarında, personel bulmak oldukça zorlaşmıştır. Bunun birden fazla nedeni vardır. Bu nedenlerin başında Anadolu’dan göç hareketinin zayıflaması sonrasında, özellikle iş beğenmemek, devamında ücret tatminsizliği ve işsizlik maaşı sistemindeki olumsuzlukları sıralayabiliriz.

2000’li yıllarda, ağır sanayi alanında faaliyet gösteren fabrikalarının sayısı artmıştır. Bu artış sonrasında, nitelikli personellere olan ihtiyaç ise her geçen gün daha çok önem kazanmıştır. Fabrikalar personel bulamadıkça yerel radyo, gazete gibi mecralara personel ilanı vermenin dışında kariyer net, gibi internet ortamında personel arayışını sürdürmektedir.

Yerel Medya Etkili

Fabrikaların insan kaynakları, personel alımı iş ilanlarında öncelikle İşkur, sonrasında ise daha fazla etkili olan yerel radyolar, internet siteleri ve gazeteleri tercih etmektedirler.

İşkur halen internet sitesi ve diğer yayın mecralarında, personel ilanları yayınlamaktadır.

Köyden kente göçün azalması ile birlikte, işletmeler deneyimli personelin yanı sıra, deneyimsiz personel arayışına geçmiştir.

Deneyimsiz personel arayışı ise özellikle, 2018 sonrası hızlanmıştır.

İşçi bulamama sorunu, önümüzdeki yıllarda çok konuşulacak ve eğer önlem alınmaz ise ülkemizin vergi gelirine ciddi kayıplar yaşatacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You must be logged in Log in »

%d blogcu bunu beğendi: